Adam Jarecki

Europejska Stolica Kultury

In polityka on 12/10/2010 at 16:24

Adam JareckiPrzyznam się szczerze, że dawno nie było rzeczy, na której aż tak bardzo by mi zależało. Tylko powody są inne od powszechnie wygłaszanych.

Większość łodzian traktuje tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 ambicjonalnie i prestiżowo.
Ambicjonalnie, bo odzywa się tutaj patriotyzm lokalny, tym cenniejszy, że Łódź bardzo takich zachowań potrzebuje. Powiedzmy sobie bowiem szczerze, gdy ktoś spoza Łodzi pyta nas z czego jesteśmy dumni, przed udzieleniem odpowiedzi zapada kilka sekund krępującej ciszy.
Prestiżowo, bo dzięki temu będziemy mogli się czymś pochwalić i dotrzeć z informacją, że takie miasto w ogóle istnieje, do wielu Europejczyków.

A ja trzymam kciuki z innego powodu. Otóż Łódź nie jest miastem kultury a po wydarzeniach z ostatnich lat (Festiwal Dialogu i Camerimage) będzie jej w niej coraz mniej. W świat poszła informacja o tym, że Łódź zrezygnowała z Camerimage. Ja i pewnie wielu z Was wie, że Łódź po prostu nie chciała wydawać miliarda złotych (!) na wywalony w kosmos szklany budynek, który stałby pusty przez 350 dni w roku. Ani 10 milionów co miesiąc na jego utrzymanie. Taki przekaz jednak się nie przebił.

Trzymam kciuki, bo dzięki temu tytułowi łatwiej będzie można wyrwać pieniądze na kulturę nie tylko od rządu ale również z budżetu miejskiego. Pamiętam jak w kadencji 1994-1998 darłem koty o pieniądze dla teatrów, w pewnym momencie poobrażani byli na mnie już wszyscy – od prezydenta Marka Czekalskiego za jeżdżenie mu po ambicji, po radnych wolących wydać pieniądze na jeszcze jeden remont budynku. Tak, remont jest ważny. Ale koszt jednego (10 mln zł) pozwoliłby miejskim teatrom na znaczne, dwukrotne zwiększenie produkcji spektakli, które budują nie tylko poważanie w Polsce i na świecie, ale również powodują, że łodzianie mogliby być ze swego miasta dumniejsi.

A my naprawdę tego potrzebujemy.

Adam Jarecki na Facebooku

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s