Adam Jarecki

Ciekawe, zabawne, ważne

In życie on 23/10/2010 at 14:00

Adam JareckiWeekend to jedyny moment, gdy możemy trochę odpocząć i zrobić coś innego niż zwykle. Na przykład przeczytać ciekawy artykuł – szerszy niż na codzień, pogłębiony, ważny. Tak też spędzam dzisiejsze popołudnie i zapraszam do dołączenia się.

Jestem pełen podziwu dla „Dużego Formatu”, że umie utrzymać tak wysoki poziom w tak trudnych dla prasy czasach. To jedna z nielicznych ostoi tekstów, które nie dotyczą bieżących kłótni politycznych, które zmuszają do myślenia; pozwalają dzięki reportażystom przyjrzeć się wycinkowi świata, którego na codzień nie widzimy lub nie chcemy widzieć.

Dzisiaj sięgnąłem do starszego wydania i znalazłem w nim trzy absolutne cymesy; coś, co każdy powinien przeczytać. Jeden dotyczy polityki z przymrużeniem oka, jeden ważnego problemu społecznego a ostatni – przybliża nam odrobinę świata.

Wywiad z Markiem Raczkowskim nie pozostawia obojętnym. Jego spostrzeżenia są błyskotliwe, niekiedy denerwujące, ale drastycznie logiczne. Można się było tego spodziewać, nie ma przecież trudniejszej sztuki niż stworzenie na jednym czy dwóch obrazkach genialnego strzału w dziesiątkę. Któż inny mógłby tak umiejętnie wsadzać kij w mrowisko? Polecam zatem „Tajemnice chwalebne Marka R.„, szczególnie zaś fragment o pekającym sercu Dzwonu Zygmunta (ostatnie pytanie na tej podstronie).

Pamiętacie jeszcze aferę dopalaczową? Pisałem wtedy o tym, że środki te połykają nie jakieś tajemnicze krasnale, tylko dzieciaki i młodzież, koło której przechodzimy codziennie w drodze do sklepu. Dlaczego to robią? Co ich w tym pociąga? Dlaczego próbują ponownie? Odpowiedzi na te pytania poznamy z lektury reportażu „Rozwalacze„.

Trzeci materiał przeniesie nas w świat i historię Europy a dokładniej: historię najsłynniejszej i budzącej mnóstwo kontrowersji Literackiej Nagrody Nobla. Dlaczego Nobla nie otrzymali nigdy Tołstoj, Gombrowicz, Andrzejewski, Żeromski czy Ibsen? Jak to się stało, że trafił do rąk zapomnianego Prudhomme’a (nawet nie pamiętamy tego nazwiska, prawda?) czy Echegaraya? O tajemnicach tej nagrody przeczytamy w wywiadzie z Janem Gondowiczem „Cnoty nie stracić, majątek zyskać„.

A po lekturze zapraszam na spacer – widzę za oknem niesamowite słońce, za którym mimo chłodu będziemy tęsknić przez wiele następnych miesięcy.
Dobrego weekendu!

Adam Jarecki na Facebooku

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s