Adam Jarecki

Radosny dzień

In życie on 11/11/2010 at 14:17

Adam Jarecki


11 listopada to jedno z nielicznych radosnych świąt państwowych. Większość innych łączy się z tragediami i wojennym koszmarem – rocznica Powstania Warszawskiego, Dzień Weterana (rocznica wybuchu II Wojny Światowej)… Ta jedna, dzisiejsza data, kojarzy się uniwersalnie pozytywnie.

Historia Polski nie należy do szczęśliwych. Świętujemy choćby rocznicę Konstytucji 3 Maja, choć była ona łabędzim śpiewem zamykającym w gruncie rzeczy okres państwowości. Świętujemy zwycięstwo Jana III Sobieskiego, choć w efekcie wzmocniło ono Austrię, późniejszego zaborcę.
Świętujemy wreszcie zakończenie II Wojny Światowej, która jednak także nie do końca jest datą szczęśliwą.

Święto Niepodległości powinniśmy obchodzić w zupełnie inny sposób niż się to przyjęło. Oczywiście podniosły nastrój choćby dzisiejszej uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza pozostaje w pamięci. Ale później powinniśmy… zaszaleć! Amerykanie wyczekują swojego Independence Day, bo jest to dzień beztroskiej zabawy, parad, imprez plenerowych i pod dachem. Chciałbym, żeby i Łódź stała się w te dni miejscem radosnej zabawy. Gdybyż tylko nie było zwykle tak zimno…

Życzę wszystkim radosnego Święta Niepodległości – tańczcie, bawcie się, bo to właśnie dla nas, dla naszej wolności, codziennego szczęścia i radości walczyli żołnierze w 1918 roku.

Adam Jarecki na Facebooku

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s