Adam Jarecki

Dwóch księży z Łodzi

In polityka on 10/10/2011 at 13:08

2011Przegrana Cezarego Grabarczyka z Krzysztofem Kwiatkowskim i księdzem stała się najgorętszym tematem rozmów kuluarowych zarówno wśród polityków jak i dziennikarzy. To nie jedyna niespodzianka na łódzkiej scenie politycznej.

Powiem wam szczerze, że szkoda mi ministra Grabarczyka. Próbował trzymać w ryzach najgorszy chyba resort, który udowadnia, że nawet największe pieniądze na inwestycje to nie wszystko. Paradoksalnie Grabarczyk przegrał ze specami od PR-u, którzy jakimś cudem przekonali władze PO do wywieszenia na sztandarach nierealnej od samego początku idei „autostrad na Euro 2012”. Tymczasem autostrady oczywiście powstaną (pewnie gdzieś tak do 2014 roku) i będą pomnikiem Cezarego Grabarczyka na następne dziesięciolecia. Nikt mu tego nie odbierze.

Zwycięstwo ministra sprawiedliwości nikogo nie zaskakuje, bo to niewątpliwie najbardziej nośny i medialny resort. Nawet jeśli na pytanie „co się zmieniło” nikt nie jest w stanie podać sensownej odpowiedzi.

Łódź zrobiła Polsce psikusa, wykazując niesamowite poczucie humoru, wybierając do Sejmu dwóch byłych księży*) – Romana Kotlińskiego i Johna Godsona. Przezabawna sytuacja, jako że obaj panowie są jak ogień i woda. Lepszy numer zrobili już tylko krakusi, dając nam pierwszą w historii Polski i jedyną w tej chwili na świecie posłankę po zmianie płci. Symboliczna rewolucja, ale zawsze rewolucja.
Przed szefem „Faktów i mitów” stoi teraz bardzo trudne zadanie: musi nie tylko brylować na salonach, ale również stworzyć mocną strukturę partii Palikota w Łodzi. Będzie to o tyle trudne, że przy tak dużym poziomie zaufania łatwo będzie sprawę sknocić.

W przeciwieństwie do większości obserwatorów ani przez chwilę nie wątpiłem, że w Sejmie znajdzie się Małgorzata Niemczyk. Świat zna ją jako mistrzynię Europy w siatkówce, ale ja patrzę na nią jak na świetnego urzędnika, którym jest od paru lat. Małgosia zaskoczy jeszcze nie raz, bo to naprawdę nie jest tylko celebrytka – jak nie przymierzając Jan Tomaszewski – ale twarda baba umiejąca walczyć nie tylko na billboardach, ale również z urzędniczym betonem. I wygrywająca to, na czym jej zależy. Trzymam kciuki za jej powodzenie na warszawskich salonach.

O niezatapialnej posłance Iwonie Śledzińskiej-Katarasińskiej niewiele mam do powiedzenia, bo od lat próbuję znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki jest właściwie jej polityczny pomnik. Dziennikarski znamy wszyscy – nie byłoby bez niej łódzkiej Gazety Wyborczej. Ale polityczny? Pomóżcie proszę, przecież po 20 latach w Sejmie jakiś być musi.

Jarosław Kaczyński wymanewrował i załatwił „bez mydła” cały łódzki PiS. Mandaty poselskie zabrał strukturom regionalnym dzięki spadachroniarzowi Waszczykowskiemu, celebrycie Tomaszewskiemu i Dariuszowi Barskiemu, którego trudno nazwać inaczej niż pomnikiem upolitycznienia trzeciej władzy. Tymczasem każda partia potrzebuje wsparcia swojego posła w terenie. Jakoś nie widzę, kto miałby tę rolę w łódzkim PiS pełnić. Majstersztyk!

O sytuacji w SLD niewiele mogę powiedzieć. Ciekawe jednak będą polityczne i partyjne wybory Dariusza Jońskiego, który wszedł do Sejmu jako przyjaciel Napieralskiego, grabarza polskiej lewicy. Kogo będzie popierał w rozliczeniach wewnętrznych? Czy pójdzie po rozum do głowy i zwiąże się z Ryszardem Kaliszem czy też z tymi wszystkimi Kalitami, których nikt nigdzie poza partią nie rozpoznaje? Za to na pewno będzie mocno wspierał region łódzki SLD. W końcu na Wiejskiej nie będzie miał praktycznie nic do powiedzenia – podobnie zresztą jak cały klub lewicy. Jeżeli nie omami go chwała mandatu poselskiego i będzie go więcej tutaj niż tam – może jeszcze zamieszać w mieście z najdłuższą handlową ulicą Europy.

Nie mogę nie zwrócić uwagi na jedną przykrą rzecz: klęskę samorządowców w wyborach parlamentarnych. O tym jednak napiszę oddzielnie.

——————
*) – ksiądz czy pastor: dla mnie nie ma to żadnego znaczenia poza kwestią nomenklaturową.

Infografika: Gazeta.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s