Adam Jarecki

The Internet needs you

In polityka on 18/01/2012 at 09:46

Wyobraź sobie, że któregoś dnia ktoś zamyka twoją stronę internetową, bo kiedyś zamieściłeś na niej link do jakiegoś ciekawego miejsca w sieci.

A mogłoby to wyglądać tak. Widząc, że na stronie nie ma niczego, co naruszałoby czyjeś prawa, dodajesz do niej link na swojej stronie. Po jakimś czasie na tej stronie zamieszczono jednak treści naruszające czyjeś prawa autorskie. W rezultacie stronę zamknięto, a teraz tobie grozi to samo, bo dając link do tej strony umożliwiłeś tym samym dostęp do pirackich kopii czyjejś twórczości.
————————————————-

Anglojęzyczna wersja Wikipedii zostanie wyłączona na 24 godziny. Twórcy tej największej internetowej encyklopedii zdecydowali się zaprotestować przeciwko planom wprowadzenia kontrowersyjnego pakietu ustaw antypirackich, nad którym pracuje amerykański Kongres.

W ramach protestu, dostęp do anglojęzycznej Wikipedii zostanie zablokowany na 24 godziny począwszy od godziny 6:00 czasu polskiego (05:00 UTC). W miejsce istniejącej treści pojawi się strona informująca czytelników o powodach protestu. Blokada Wikipedii spowodowana jest planami wprowadzenia ustaw „Stop Online Piracy Act” (SOPA) i „PROTECT IP Act” (PIPA), które znajdują się na etapie końcowych prac w Izbie Reprezentantów i Senacie. W razie uchwalenia, obie ustawy miałyby niszczycielski wpływ na działanie wolnego i otwartego internetu, w tym także Wikipedii — informuje opiekująca się encyklopedią amerykańska Wikimedia Foundation.

Mimo że społeczność polskiej Wikipedii nie podjęła decyzji o bezpośrednim przystąpieniu do protestu, choćby dlatego, aby nie karać polskich czytelników za działania amerykańskich polityków, wielu jej edytorów w toczących się dyskusjach wyraża zrozumienie i poparcie dla tego protestu — mówi Tomasz Ganicz, prezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska, które zrzesza m.in. twórców polskiej wersji Wikipedii. Zarząd Stowarzyszenia Wikimedia Polska w pełni popiera protest edytorów anglojęzycznej Wikipedii — dodaje.

Ustawy SOPA i PIPA pozwalałaby Departamentowi Sprawiedliwości USA zamykać bez procesu sądowego amerykańskie strony internetowe, wobec których domniemywano by łamanie praw autorskich i blokować dostęp do zagranicznych. Drugi z tych aktów prawnych umożliwiłby też Departamentowi Sprawiedliwości przejmowanie i globalne blokowanie zagranicznych domen internetowych stron, które, zdaniem tej instytucji, łamią prawo autorskie.

Jakkolwiek problem wydaje się odległy od Polski, wprowadzenie tego prawa skutkowałoby poważnymi konsekwencjami również dla polskiej Wikipedii, która jest udostępniana z serwerów znajdujących się w Stanach Zjednoczonych. Wystarczyłoby jedno – niekoniecznie nawet dobrze uzasadnione – oskarżenie o łamanie praw autorskich (już dodanie linku do strony zawierającej treści łamiące prawo autorskie mogłoby stanowić podstawę do takiego oskarżenia), wystosowane przez dowolną osobę do amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, aby zamknąć również i polską Wikipedię. Anglojęzyczna, jak i polska Wikipedia przywiązują ogromne znaczenie do przestrzegania zarówno polskiego, jak i amerykańskiego prawa autorskiego, usuwając niezwłocznie wszelkie wykryte czy zgłoszone naruszenia, jednak nie uchroniłoby to jej przed wątpliwymi oskarżeniami w tym zakresie. Co więcej, podobne rozwiązania prawne rząd Stanów Zjednoczonych próbuje narzucić innym krajom (w tym także Polsce) w formie międzynarodowego porozumienia handlowego ACTA — podsumowuje Tomasz Ganicz.

Źródła:
Komunikat prasowy SOPA
Szanujemy prawa autorskie
Dowolna strona angielskiej Wikipediiwyglądała tak.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s