Adam Jarecki

Częstochowska demonstracja przeciw ACTA przejęta przez ONR

In polityka on 25/01/2012 at 19:49

Przed chwilą dotarła do mnie informacja, że demonstracja przeciwko ACTA w Częstochowie przekształciła się w demonstrację nacjonalistyczną. Stało się. Nie umiem sobie wyobrazić rozżalenia ludzi, którzy być może nie dotarli do moich i innych ostrzeżeń.

ACTA Częstochowa

25 stycznia o godz. 19.00 pod pierwszym tekstem dotyczącym przejmowania ruchu anty-ACTA przez nacjonalistów pojawił się komentarz opisujący sytuację w Częstochowie. Zawarte w nim informacje potwierdzają doniesienia Dziennika Zachodniego. Ze strony DZ pochodzi również powyższe zdjęcie, które wykorzystuję w celach informacyjnych.

Treść komentarza jest na tyle ciekawa, że warto go opublikować jako lepiej widoczną notkę. Co też czynię poniżej.

—————–

Smutna refleksja, ku przestrodze innych miast:

Wiadomość bezpośrednia z Częstochowy. Dziś o godz. 17–ej na apel internetowy dotyczący manifestacji przeciwko ACTA, zebrało się, na skwerze naprzeciw Urzędu Miasta ok. 400 młodych oraz kilka osób starszych. Niestety, od samego początku „kontrolę” nad manifestacją sprawowały ugrupowania skrajnie prawicowe, m. in. ONR i Młodzież Wszechpolska.

Dominowały dwa olbrzymie transparenty (ok 1/5 m x 6 m). Oba transparenty wykonane profesjonalnie z tworzywa, nie mające nic wspólnego z charakterem manifestacji. Jeden z napisem ONR (Obóz Narodowo Radykalny), drugi ze słowami „Młodzież, Wiara, Nacjonalizm” – niesione przez grupy, zamaskowanych czarnymi chustami, młodych ludzi. Wokół wiele młodych osób miało również zamaskowane twarze.

Pojedyncze (kilka sztuk) małe plansze z napisem „Stop ACTA” i jeden mały transparent o podobnej treści – stanowiły zaledwie ich tło. W ich przypadku – amatorski sposób wykonania – świadczył, że zostały wykonane najprawdopodobniej z myślą o pokojowej, niepolitycznej manifestacji przeciwko ACTA.

Niestety, większość okrzyków, wznoszonych podczas manifestacji, miała jednoznacznie polityczny, wyraźnie antyrządowy charakter. Jakakolwiek próba zmiany charakteru manifestacji na neutralną – nie miała racji bytu. Podobnie jak próba zbierania podpisów, pod petycją o referendum.

Po ok. półgodzinie – starsze osoby i część młodzieży (ok. 50 osób) się wycofała, zdegustowana charakterem manifestacji.

Nie wiem, co działo się dalej? Nie jest mi po drodze – z ONR, Młodzieżą Wszechpolska, itp. skrajnymi ugrupowaniami politycznymi. Nie popieram ACTA ze względu na możliwość wykorzystania, zawartych w nich ogólników prawnych, przez różnego rodzaju korporacje i stowarzyszenia, dla własnych celów, a nie ze względów politycznych, tym bardziej skrajnie prawicowych.

—————–

Przypomnę, że zaczęło się od tego a sytuacja w Częstochowie – jeżeli rzeczywiście taka była – zrealizowała w praktyce moje obawy.

—————–
UPDATE z godz. 20:10
Demonstracja przeciwko ACTA w Rzeszowie przekształciła się w demonstrację „Narodowy Rzeszów”. Zdjęcie pochodzi z serwisu internetowego Gazeta: Rzeszów.

ACTA Rzeszów

Adam Jarecki na Facebooku

Reklamy
  1. Jednak młodzież Częstochowy stanęła na wysokości zadania.
    Żałuję, że nie zostałem na manifestacji, zdegustowany jej (wspomnianym przeze mnie w poprzednim wpisie) początkowo jednostronnie politycznym charakterem (mam tu na myśli zarówno, wspomniane przeze mnie, transparenty – ONR, itp.. jak i petardy, itd.) . Nie będę tu czynił opisu szczegółowego jednostronnie politycznego – na szczęście, zaledwie ok. półgodzinnego – charakteru manifestacji. Ponieważ w trakcie jej trwania, przeniosła się ona – w inne miejsce. Doszły kolejne grupy młodzieży, z transparentami – zawierającymi treści przeciwko ACTA, a także skandowane hasła dotyczyły już tylko sprzeciwu, itd. Tym samym chylę głowę przed mądrością młodych ludzi w Częstochowie i przyznaję się do błędu, jakim było moje nie pozostanie na manifestacji, do końca. Liczba manifestantów szacowana jest na ok. 600 osób. Mam nadzieję, że również młodzi ludzie z ONR, i innych skrajnych ugrupowań – zrozumieją, że manifestujemy apolitycznie – pod hasłami apolitycznymi – Stop ACTA. Między innymi po to, aby się zjednoczyć, bez względu na światopogląd, czy poglądy polityczne. Zjednoczyć przeciwko ACTA, przeciwko okłamywaniu nas i manipulowaniu. Zrozumieją, że manifestowanie poglądów politycznych lub światopoglądowych, w tym przypadku jest nie tylko niepotrzebne, ale może szkodzić jednoczeniu się, przy okazji dając broń do ręki aktualnie rządzącym, itd.

  2. Pod powyższym linkiem bardzo interesujący tekst – polecam jego lekturę.

  3. BZDURY!
    byłem i widziałem! Były co prawda nacjonalistyczne elementy, ale Były też elementy lewicowe, tyle, że stanowiło to dopuszczalny MARGINES! Demonstracja miała jednoznaczny charakter – ANTY ACTA!!! Panie Jarecki, nie czyń pan podziałów – tu należy się zjednoczyć PONAD to !!! …no chyba, ze ktoś do tego nie dorósł!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s